جمعه , خرداد ۹ ۱۳۹۹
خانه / تحقیقات و مقالات / طراحی نرم‌افزارهای تحت وب

طراحی نرم‌افزارهای تحت وب

نرم افزار تحت وب به سیستمی گفته می شود که در بستر وب (اینترنت) طراحی و پیاده سازی میشود . تمامی نرم افزارهای تحت وب در بستر اینترنت شامل یک IP  منحصر به فرد و همچنین یک DNS منحصر به فرد خواهند بود که بدین شکل میتوان نرم افزار را در بستر وب قرار داد . همچنین تمامی وب سایت های موجود خود یک نرم افزار هستند که هرکدام به شیوه خاصی و با زبان های برنامه نویسی مختلفی طراحی و پیاده سازی شده اند.

اما چرا نرم افزارهای تحت وب…!؟

نرم افزار های قابل نصب یا همان اپلیکیشن ها تنها روی یک سیستم نصب می گردند و حتی نسخه های تحت شبکه آنها قابلیت کنترل و دسترسی را از راه های دور با پهنای باند پایین خیلی سخت پشتیبانی می کنند، حال آنکه نرم افزار های تحت وب به سادگی از هر نقطه در دسترس قرار دارند.

مزایای نرم افزارهای تحت وب

  • استفاده از نرم افزار در هر زمان و مکانی
  • چند کاربره بودن به تعداد نامحدود
  • سرعت عمل بالا و افزایش راندمان کاری
  • چند منظوره بودن و قابلیت اجرای هرگونه محتوا و پردازش
  • چند پردازشی بودن و قابلیت تجمیع چند سرور روی یک پردازش

اما شاید مهترین ویژگی نرم افزارهای تحت وب نسبت به نرم افزارهای قابل نصب یا همان دسکتاپ در این است که اگر نرم افزار تحت وب مستقل از سیستم عامل می باشد.

تکنولوژی های لازم برای برنامه نویسی تحت وب کدامند..!؟

زبان CSS/HTML

این زبان برای چیدن اشیائی که روی صفحه وب مشاهده میکنید استفاده میشود. محل قرارگیری عکس هاف متون ، جداول ، لینک ها و هر چیزی که در یک صفحه وب مشاهده میکند با این کدها در کنار هم قرار می گیرند. و مرورگر با دریافت کدهای اچ تی ام ال آنها را تفسیر میکند و شکل کلی یک صفحه وب را به شما نشان می دهد. یک طراح و حتی برنامه نویس وب باید به زبان html آشنا باشد تا بتواند سرویس بهینه ای را طراحی کند.

زبان برنامه نویسی تحت وب:

برای طراحی و پیاده سازی نرم افزارهای تحت وب دو زبان برنامه نویسی کاربردی بیشتری دارند که عبارتند از

  • ASP.net و با استفاده از زبان پایهء C#
  • PHP

Asp یک نوع برنامه ای است که با مایکروسافت کار میکند و در کنار اطلاعات سرور iis است .

از سوی دیگر php ( ابر متن پیش پردازنده ) با استفاده از لینوکس و یا حتی برنامه های پی اچ پی میتوانند در ویندوز یونیکس ، سولاریس اجرا شوند ، این در حالی است که asp فقط بر روی سیستم عامل مبتنی بر ویندوز کار میکند.

البته جدیدا asp هم اکنون میتواند روی پلت فرم لینوکس با توجه به آپاچی نصب شده روی سرور هم اجرا میشه

طراحی بانک اطلاعاتی

چیزی که یک سایت بزرگ نیاز دارد یک بانک اطلاعاتی قدرتمند و بهینه شده است. شما باید اصول طراحی بانک های اطلاعاتی ، نرمال سازی در طراحی بانک های اطلاعاتی ، و سپس پیاده سازی را توسط یک بانک قدرتمند مانند SQL Server و یا MySQL بدانید تا بتوانید اولین قدم را در برنامه نویسی تحت وب بردارید.

آشنایی با شبکه :

 مفاهیمی در برنامه نویسی تحت وب هست که ممکن است در برنامه نویسی تحت ویندوز هرگز با آن مواجه نشوید. مفاهیمی مانند IP ، Server Configuration ، Browser Compatibility و صدها واژه و مفهوم دیگر که جزئی جدانشدنی از وب هستند. سعی کنید با مفاهیم شبکه ها ، پروتکل های وب مانند FTP و HTTP و تاریخچه ای از وب آشنا باشید. این اطلاعات نه تنها مفید بلکه برای برنامه نویسی تحت وب ضروری است.

درباره‌ رضا رمضانی

رضا رمضانی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*