یکشنبه , اردیبهشت ۱ ۱۳۹۸
خانه / تحقیقات و مقالات / انواع زبان برنامه‌نویسی

انواع زبان برنامه‌نویسی

زبان های برنامه نویسی

 

زبان های برنامه نویسی ساختارهای زبانی دستورمداری در رایانه ها هستند که به وسیله آنها می توان یک الگوریتم را به وسیله ساختارهای دستوری متفاوت برای اجرای رایانه توصیف کرد و با این روش امکان نوشتن برنامه جهت تولید نرم افزارهای جدید بوجود می آید. معمولاً هر زبان برنامه نویسی دارای یک محیط نرم افزاری برای وارد کردن متن برنامه، اجرا، همگردانی و رفع اشکال آن هستند.

عموماً زبانهای برنامه نویسی را به پنج نسل تقسیم می کنند:

 • نسل اول:زبان ماشین – زبان صفرو یک
 • نسل دوم:زبانهایی مانند اسمبلی -قابل فهم تر برای انسان
 • نسل سوم:زبانهایی مانند کوبول و پی ال وان و… -دستورات قابل فهم تر برای انسان و نیاز به کمپایلرها
 • نسل چهارم:مثل زبانهای اوراکل و فاکس پرو و اس کیو الها – نزدیک به محاوره های انسانی
 • نسل پنج:زبانهایی مانند prolog, ops5 – تمرکز بر حل مسئله و استفاده ازالگوریتم های نوشته شده توسط برنامه نویس

  یک زبان برنامه نویسی یک زبان مصنوعی است که برای بیان محاسباتی که توسط یک ماشین )مخصوصا رایانه(قابل انجام است، طراحی شده است.زبان های برنامه نویسی برای ایجادبرنامه هایی به کار میروند که رفتار یک ماشین را مشخص می کنند، الگوریتم دقیق را بیان میکنند، و یا روشی برای ارتباط انسانند.

 بسیاری از زبان های برنامه نویسی تعدادی قالب از ویژگی های نوشته شده دستوری (syntax)و معناشناسی ( semantics) دارند، چرا که رایانه ها دستورات دقیقاً مشخص نیاز دارند. برخی توسط سند خصوصیات(specification document)تعیین شده اند. )برای مثال یک استاندارد ISO (، در حالی که برخی دیگر دارای پیاده سازی غالبی می باشند. ) مانند (Perl اولین زبان برنامه نویسی به قبل از اختراع رایانه باز می گردد، و برای هدایت رفتار ماشین هایی مانند دستگاه های نساجی اتوماتیک و نوازنده های پیانو به کار میرفت. هزاران زبان برنامه نویسی خلق شده اند، بیشتر در زمینه رایانه، زمینه ای که هر ساله بسیاری دیگر ایجاد می شوند.

تقسیم بندی

 

زبان های برنامه نویسی را می توان از چهار دیدگاه متفاوت مورد بررسی قرار داده و تقسیم بندی کرد:

a)  روش های برنامه نویسی

 1. زیر روالی
 2. ساخت یافته
 3. مدولار
 4. شئ گرا

b) نزدیکی به زبان ماشین

 1. سطح پایین
 2. سطح میانی
 3. سطح بالا

c)  نوع ترجمه

 1. مفسری
 2. کامپایلری

d) رابط برنامه نویسی

 1. مبتنی بر متن
 2. مبتنی بر گرافیک )ویژوال(

تعاریف

 

ویژگی هایی که غالباً برای تشکیل یک زبان برنامه نویسی مهم شمرده می شوند:

تابع :

یک زبان برنامه نویسی، زبانی است که برای نوشتن برنامه های رایانه ای به کار می رود که رایانه ای را برای انجام محاسبات یا اجرای الگوریتم و یا احتمالاً کنترل دستگاه های خارجی مثل چاپگر، ربات و… درگیر می کنند.

هدف:

زبا نهای برنامه نویسی با زبان های طبیعی تفاوت دارند و آن اینکه زبانهای طبیعی فقط برای فعل و انفعالات بین مردم به کار می روند، در حالیکه زبا نهای برنامه نویسی همچنین به انسانها اجازه می دهد که از طریق دستورات با ماشین ها ارتباط برقرار کنند. برخی زبانهای برنامه نویسی بوسیله یک دستگاه استفاده می شوند تا دستگاه دیگری را کنترل کند. برای مثال برنامه های پست اسکریپت (post script) غالباً توسط برنامه دیگری برای کنترل یک چاپگر و یا نمایشگر ایجاد می شوند.

ساختارها:

زبان های برنامه نویسی ممکن است ساختارهایی برای تعریف و تغییر داده ساختارها یا کنترل جریان اجرا داشته باشند.

توان بیانگر:

نظریه محاسبات، زبان ها را بوسیله محاسباتی که توان بیان آنها را دارند طبقه بندی می کند. تمام زبا نهای “کامل تورینگ” می توانند مجموعه یکسانی از الگوریتم ها را پیاده سازی کنند. ANSI/ISO SQLو Charity مثا لهایی هستند از زبا نهایی که کامل تورینگ نیستند، ولی غالباً زبان برنامه نویسی نامیده می شوند.

کاربرد

 

زبان برنامه نویسی یک مکانیزم ساخت یافته برای تعریف داده ها، و عملیات یا تبدیل هایی که ممکن است بطور اتوماتیک روی آن داده انجام شوند، فراهم می کند. یک برنامه نویس ازانتزاعات آماده در زبان استفاده می کند تا مفاهیم به کار رفته در محاسبات را بیان کند. این مفاهیم به عنوان یک مجموعه از ساده ترین عناصر موجود بیان می شوند)مفاهیم ابتدایی نامیده می شوند). زبان های برنامه نویسی با غالب زبان های انسانی تفاوتی دارد و آن این است که نیاز به بیان دقیق تر و کامل تری دارد. هنگام استفاده از زبان های طبیعی برای ارتباط با دیگر انسان ها، نویسندگان و گویندگان می توانند مبهم باشند و اشتباهات کوچک داشته باشند، و همچنان انتظار داشته باشند که مخاطب آنها متوجه شده باشد. اگرچه، مجازا، رایانه ها “دقیقاً آنچه که به آنها گفته شده را انجام می دهند”. و نمی توانند “بفهمند”که نویسنده دقیقاً چه کدی مد نظر نویسنده بوده است.

ترکیب تعریف زبان، یک برنامه، و ورودی برنامه بطور کامل رفتار خروجی را به هنگام اجرای برنامه )در محدوده کنترل آن برنامه( مشخص می کند. برنامه های یک رایانه ممکن است در یک فرایند ناپیوسته بدون دخالت انسان اجرا شوند، یا یک کاربر ممکن است دستورات را دریک مرحله فعل و انفعال مفسر تایپ کند.در این حالت “دستور”ها همان برنامه هاهستند،که اجرای آنها زنجیروار به هم مرتبطند.به زبانی که برای دستور دادن به برنامه ای استفاده می شود، زبان اسکریپت می گویند. بسیاری از زبا نها کنار گذاشته شده اند، برای رفع نیازهای جدید جایگزین شده اند، با برنامه های دیگر ترکیب شده اند و در نهایت استعمال آنهامتوقف شده است.

با وجود اینکه تلاش هایی برای طراحی یک زبان رایانه” کامل” شده است که تمام اهداف راتحت پوشش قرار دهد، هیچ یک نتوانستند بطور کلی این جایگاه را پر کنند. نیاز به زبان های رایانه ای گسترده از گستردگی زمینه هایی که زبا نها استفاده می شوند، ناشی می شود:

 • محدوده برنامه ها از متون بسیار کوچک نوشته شده توسط افراد عادی تا سیستم های بسیار بزرگ نوشته شده توسط صدها برنامه نویس است
 • توانایی برنامه نویس ها از تازه کارهایی که بیش از هر چیز به سادگی نیاز دارند تا حرفه ای هایی که با پیچیدگی قابل توجهی کنار می آیند.
 • برنامه ها باید سرعت، اندازه و سادگی را بسته به سیستم ها از ریزپردازندها تا ابررایانه ها متناسب نگه دارند.
 • برنامه ها ممکن است یک بار نوشته شوند و تا نسلها تغییر نکنند، و یا ممکن است پیوسته اصلاح شوند.
 • در نهایت، برنامه نویس ها ممکن است در علایق متفاوت باشند: آنها ممکن است به بیان مسائل با زبانی خاص خو گرفته باشند.

دستور (syntax)

 

فرم سطحی یک زبان برنامه نویسی دستور آن نامیده می شود. غالب زبان های برنامه نویسی کاملاً متنی اند؛ و از دنباله متون شامل کلمات، اعداد، نشانگذاری، بسیار شبیه زبان نوشتاری طبیعی استفاده می کنند. از طرف دیگر، برنامه هایی نیز وجود دارند که بیشتر گرافیکی اند، و ازروابط بصری بین سمبلها برای مشخص کردن برنامه استفاده می کنند. دستور یک زبان ترکیبات ممکن سمبل ها برای ایجاد یک برنامه درست را از نظر دستوری مشخص می کند. معنایی که به یک ترکیب سمبل ها داده می شود با معناشناسی اداره می شود)قراردادی یا نوشته شده در پیاده سازی منبع. (از آنجا که اغلب زبان ها متنی هستند، این مقاله دستور متنی را مورد بحث قرار می دهد. دستور زبان برنامه نویسی معمولاً بوسیله ترکیب عبارات معین)برای ساختار لغوی( و فرم توضیح اعمال)برای ساختار گرامری( تعریف می شوند.

پیاده سازی

 

پیاده سازی یک زبان برنامه نویسی امکان اجرای آن برنامه را روی پیکربندی مشخصی از سخت افزار و نرم افزار را فراهم می کند. بطور وسیع، دو راه رسیدن به پیاده سازی زبان برنامه نویسی وجود دارد. کامپایل کردن و تفسیر کردن. بطور کلی با هر بک از ابن دو روش می توان یک زبان را پیاده سازی کرد.

خروجی یک کامپایلر ممکن است با سخت افزار و یا برنامه ای به نام مفسر اجرا شود. دربرخی پیاده سازی ها که از مفسر استفاده می شود، مرز مشخصی بین کامپایل و تفسیر وجود ندارد. برای مثال، برخی پیاده سازی های زبان برنامه نویسی بیسیک کامپایل می کنند و سپس کد را خط به خط اجرا می کنند.

برنامه هایی که مستقیماً روی سخت افزار اجرا می شوند چندین برابر سریعتر از برنامه هایی که با کمک نرم افزار اجرا می شوند، انجام می شوند.

یک تکنیک برای بهبود عملکرد برنامه های تفسیر شده کامپایل در لحظه آن است. در این روش ماشین مجازی، دقیقاً قبل از اجرا، بلوک های کدهای بایتی که قرار است استفاده شوند را برای اجرای مستقیم روی سخت افزار ترجمه می کند.

نمونه هایی از زبان های برنامه نویسی

 

Ada

ALGOL

APL

AWK

 BASIC

C++

 C#

 CCOBOL

ColdFusion

Common Lisp

Delphi

Eiffel

Focus

Fortran

Haskell

IDL

Java

Javascript

Lisp

Modula

Objective-C

OCaml

Pascal

Perl

PHP

PrologPython

Ruby

SAS

Scheme

SQL

Visual Basic

درباره‌ رضا رمضانی

رضا رمضانی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*