سه شنبه , مهر ۲۹ ۱۳۹۹
خانه / تحقیقات و مقالات / برنامه نویسی MPI

برنامه نویسی MPI

Message Passing Interface (MPI)

ـMPI چیست؟

MPI یک سیستم پیام گذر قابل حمل استاندارد شده است، که توسط گروهی از محققان آکادمیک و صنعتی طراحی شده تا بر روی گستره وسعی از کامپیوترهای موازی مختلف کار کند.
در حقیقت MPI یک زبان است با پروتوکل ارتباطی مستقل ،که در برنامه هایی که از کامپیوتر های موازی استفاده می کنند استفاده میشود. این روش مجموعه ای از ارتباطات رو پشتیبانی می کند.

-هدف از MPI چیست؟

هدف MPI programing بالا بردن بازدهی سیستم،افزایش دامنه عملیات و قابل حمل بودن هستش.

-MPI بر روی چه ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍پلتفرم هایی قابل نوشتن است؟

اغلب پیاده سازی های MPI از یک مجموعه خاص از روال ها(به عنوان مسال API) به طور مستقیم از C,C++,FORTRAN یا هر زبانی که قادر به برقراری ارتباط بااین کتابخانه باشد،مثل C#,JAVA,PYTHON می باشد.

-هدف MPI کار کردن بر روی چه قسمت از برنامه ها است؟

برنامه های MPI همیشه با پردازش ها کار می کنند. اما پردازش برای برنامه نویس ها مفهوم CPU را دارا می باشد. معمولا برای افزایش بازده هر CPU(یا هسته های هر CPU) یک کار بهشون تخصیص داده می شود. این تخصیص در زمان اجرا از طریق عاملی است که برنامه MPI را اجرا کرده. که MPIRUN نامیده می شود.

-یک مورد از نحوه ‍‍‍پیاده سازی MPI ها بر روی سخت افزارها را بیان کنید.

پیاده سازی سخت افزاری: توجه محققان MPI programing بر این است که MPI رو بر روی سخت افزار به طور مستقیم پیاده سازی کنن. به عنوان مثال توسط یک میکرو پردازنده بر روی حافظه، یعنی ساختن(طراحی) میکرو مدار عملیاتی MPI بر روی هر گره RAM . این روش مستقل از زبانهای برنامه نویسی، سیستم عامل و CPU است. اما مشکل آن نداشتن قابلیت به روز رسانی و یا حذف بخشی از کتابخانه MPI است.
اما روش دیگر که تا الآن استفاده می شود، اضافه کردن سخت افزار شتاب دهنده به یک یا چند بخش عملیات است. شامل سخت افزار صف پردازش MPI و استفاده کننده RDMA برای جابجایی مستقیم اطلاعات بین حافظه و شبکه واسط، بدون دخالت CPU یا سیستم عامل است.

درباره‌ رضا رمضانی

رضا رمضانی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*